Medicabil Blog

Ana Sayfa / Medicabil Blog

Kalça Protezi Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Ağrılı ve hareket kısıtlılığı olan bir kalça, günlük hareketlerin kolay bir şekilde yapılabilmesini engelleyebilir. Bu durum, yıllar geçtikçe istirahat halinde dahi ağrılara, hatta uyku düzeninizin bozulmasına neden olabilir. Oysa ağrılı olan kalçanıza uygulanalacak olan kalça protezi ameliyatı ile tüm şikâyetlerinize son verebilirsiniz. Çünkü kalça protezi ameliyatı ile hareket kapasitesi azalmış olan ekleminizin normale dönmesi mümkündür. Bursa kalça protezi ameliyatlarında uzman doktorlarıyla Medicabil'e güveniyor. 

Kalça protezi, güvenli ve efektif bir tedavi metodudur. Bu operasyon sonrasında hastanın hissettiği ağrılar ortadan kalkar, kalça hareketleri artar ve günlük aktivitelerine geri dönmesi sağlanır. Peki, total kalça protezi nedir ve hangi durumlarda uygulanmalıdır?

Kalça Protezi Nedir?

Kalça protezi, kireçlenmiş ya da kırık sonrası kalçada meydana gelen hasarlanmış kemik ve kıkırdak yapıların çıkarılarak yerine kompenentlerden oluşan yapıların konmasıdır. Bu kalça protezi, temelde 4 kompenetten meydana gelmektedir. Bunları şöyle açıklayabiliriz:

  • Acetebular(Soket) Kompenet: Normal kalçada soketin görevini üstlenmektedir. Metal yapıda olan bu kompenet, vidalama ya da çimentolama ile sabitlenmektedir.
  • Plastik Lineer: Bu kompenet, soket ile topuz arasına yerleştirilir ve plastik yapıdadır. Ancak bunların metal ve seramik türleri de mevcuttur.
  • Femoral-Uyluk-Kompenent: Metal yapıda olan kompenet, uyluk kemiğine yerleştirilir. Yine çimentolu ya da press fit şeklinde de olabilir.
  • Femoral Baş(topuz): Bu uygulama, femur topuzunun yerini almaktadır. Metal ya da seramik olabilen bu kompenent, femoral stem ile acetebular lineer arasında yer alır.

Ne Zaman Total Kalça Protezi Uygulanmalıdır?

Total kalça protezi için cerrahi olarak belirlenmiş bir yaş ya da kilo sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak bu uygulama için önemli iki kriter bulunmaktadır. Bunlar; hastanın çektiği ağrının şiddeti ve kalça hareketleridir. Bunun için başvurulan cerrah öncelikli olarak hastayı bireysel olarak inceler. Ardından gerekli görülürse 50 ile 80 yaş arasında ameliyat olması önerilmektedir. Bunların yanında hastada belli durumlar izlendiğinde ameliyat düşünülmektedir. Bu durumları ise  şöyle sıralayabiliriz:

  • Kalça ağrısı hastanın günlük işlerini kısıtlıyorsa. Örneğin; yürümesinde, oturmasında ve kalkmasında sıkıntı veriyorsa,
  • Hastanın ağrıları gece ve gündüz sürekli devam ediyorsa,
  • Kalça hareketlerinde kısıtlılık meydana geldiyse,
  • Hastaya uygulanan fizik tedavi ve aktivite düzenlemesi gibi uygulamalar sonucunda ağrı geçmiyorsa,

Ameliyat Kararının Alınması ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kalça protezi ameliyatı kararı, kendinizin, ailenizin ve doktorunuzun ortak kararı ile alınmalıdır. Bunun yanında cerrahiye karar verirken size uygulanacak olan işlemler ile ilgili yeterince bilginizin olması gerekir. Tüm bunların ardından cerrahiye karar verildikten sonra yapılması gereken bir takım işlemler bulunmaktadır. Bunun için öncelikli olarak kan tahlilleri uygulanır. Ardında anestezi ile ilgili detaylı muayeneniz gerçekleştirilir. Bunların yanında gerekirse diyabet, yüksek tansiyon ve guatr için ek tetkik ve muayeneler yapılır. Yine ameliyat sonrasında fizik tedavinizi gerçekleştirecek olan fizyoterapist ile görüşme yaparak ameliyat sonrası fizyoterapiniz ile ilgili fikir sahibi olmanız ve önceden egzersizlere başlamanız gerekebilir.

Total Kalça Protezi Ameliyatı Sonrasında Alınması Gereken Tedbirler

Total kalça protezi uygulaması sonrasında kalçanızın yerinden çıkmaması için ameliyatlı olan kalçanızı 80 dereceden fazla eğmemeniz gerekir. Yine bunun yanında dizlerinizi kalçanızdan yukarıya kaldırmamanız gerekir. Eğer koltuk ve kanepe gibi alçak yerlere oturacaksanız öncesinde yükseltici yastık koymayı unutmamalısınız. Tuvalette ise yüksek tuvalet oturağı kullanmalısınız.

Ameliyat sonrasında otururken eğilmemeye ve pantolon, çorap giyerken yardım almaya dikkat edin. Bunların yanında bacak bacak üstüne atmayın, yatarken bacaklarınızın arasına yastık koyun. Ayrıca doktorunuz izin vermediği sürece yan tarafınıza dönerek uyumamaya özen göstermelisiniz. Bursa kalça protezi konusunda daha fazla bilgi almak için bize ulaşın.