Medicabil Blog

Ana Sayfa / Medicabil Blog

Ayak Cerrahisi

İnsan vücudundaki kemiklerin %25’i ayaklarda yer alır ve bu kemikler her ayakta 33 eklem ile birbirlerine bağlanır. Ayrıca ayak ve ayak bileği çevresinde önemli kas, tendon, sinir ve bağ yapıları bulunmaktadır. Ayaklarda bir hastalık söz konusu olmasa bile zaman içerisinde yıpranma, eklemlerde kireçlenme ya da şekil bozuklukları gibi sorunlar gelişebilir. Yine ayak ve ayak bilediğinde spor yaralanmaları meydana gelebilir. Bu yaralanmalar genellikle ayak bileği burkulmasına bağlı olarak gelişen yaralanmalardır. Ayak ve ayak bileği cerrahisi bölümü ise; ayak bileği kırıkları, ayak bileği kıkırdak sorunları, şekil bozuklukları, diyabetik ayak ve halluks valgus gibi sorunların tedavisi ile ilgilenmektedir.

Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisinde Gerçekleştirilen Tedavi Uygulamaları

Ayak, insan vücudunda anatomik ve biyomekanik açısından oldukça karmaşık bir bölgedir. Ayak bileği eklemi ile birlikte pek çok kemik, eklem ve yumuşak doku yapısını barındıran bu bölgede meydana gelen problemler genellikle üç ayrı anatomik kısımda incelenmektedir. Bunlar; ayak önü hastalıkları, ayak ortası hastalıkları ve ayak arkası hastalıklarıdır.

Halluks Valgus

Halluks valgus, ayak başparmağı deformitesi olarak tanımlanan ortopedik hastalıklardan birisidir. Bazı hastalarda bu deformite başparmak kemikleri ve başparmak ekleminden, tarak kemiğinin eklem bölgesindeki açılanmadan kaynaklanmaktadır. Bazılarında ise tarak kemiği ile ayak orta kısmı kemikleri arasındaki sorunlardan kaynaklanabilmektedir.

Başparmak iç kısmında yer alan kemik çıkıntısı üzerinde hassasiyet ve kızarıklık meydana gelebilir. Yine bu çıkıntı, ayakkabı giyimine bağlı olarak kemiği örten yumuşak dokuda kalınlaşmaya neden olur. Çok ileri olmayan halluks valgus vakalarında cerrahi dışı yöntemlere başvurulur. Fakat esas tedavi cerrahi olarak gerçekleştirilmektedir.

Ayak Bileği Protezi

Ayak ve ayak bileği cerrahisi tarafından gerçekleştirilen tedavi uygulamalarından birisi de ayak bileği protezi ameliyatıdır. Bu tedavi yöntemiyle eklem yüzeyleri temizlenmekte ve yerine harekete izin veren yeni bir eklem yerleştirilmektedir. Ayak bileği protezi ameliyatı; genellikle ileri seviye eklem kireçlenmesi ve eklem dejenerasyonu olan hastalarda, diğer tüm tedavi yöntemlerinden yeterli sonucun alınamaması durumunda gerçekleştirilir. Operasyon sırasında ayak bileği ekleminin hasarlı ve birbirine sürtünen bölümleri, kemik kesileri yapılarak çıkarılır ve protez cerrahi girişim ile ayak bileğine takılır.

Düz Tabanlık

Normal bir ayak tabanı kavisli bir yapıya sahiptir. Düztabanlık (Pes Planus), ise ayak içi kavisinin olmaması ve buna bağlı olarak yere olan temasın artması durumudur. Bu ortopedik rahatsızlık doğuştan olabileceği gibi, aşırı kilo ve uygunsuz ayakkabı kullanımı nedeniyle de meydana gelebilir. Ağrısız düztabanlık vakalarında cerrahi müdahale yerine ayak tabanlığı, ağrıyan bölgeye buz uygulaması ve istirahat önerilmektedir. Ancak ileri olan düztabanlık vakalarında ise ağrının azaltılması için cerrahi müdahale yapılabilir. Bu noktada operasyonu gerçekleştiren doktorun tecrübesi oldukça önemlidir.

Topuk Kırıkları

Ayak ve ayak bileği cerrahisi bölümüne sıklıkla başvuran vakalardan birisi de topuk kırıklarıdır. Topuk kırıklarının %70-75’i topuğun arka eklem yüzünü ve subtalar eklem bütünlüğüne etki eden kırıklardır. Gereken tedavinin uygulanmadığı durumlarda ayağın içe ve dışa olan hareketleri kısıtlanır. Yine topuk kırıklarının belirtileri arasında; ayakta morarma,  şişme ve ayağın üzerine basamama yer almaktadır. Eğer topukta meydana gelen kırık çok ayrılmamış ise alçı tedavisi uygulanabilir. Fakat genellikle yüksekten düşme nedeniyle oluşan bu kırıklarda ciddi derecede ezilmeler meydana gelir ve bu nedenle de cerrahi müdahale gerekmektedir.