Çfarë Është Apnea E Gjumit? Cilat Janë Arsyet? Si Të Trajtohet?

 • Ballina
 • Çfarë Është Apnea E Gjumit? Cilat Janë Arsyet? Si Të Trajtohet?

Në artikullin tonë, ne do të diskutojmë detajet e apnesë së gjumit, e cila po rritet gjithnjë e më shumë sot. Ne do të detajojmë përgjigjet e pyetjeve të tilla si "Çfarë është apnea e gjumit?", "Cilat janë shkaqet e apnesë së gjumit?", "Cilat janë simptomat e apnesë së gjumit?", "Si diagnostikohet apnea e gjumit?", "Si a trajtohet apnea e gjumit?".

Çfarë Është Apnea E Gjumit?

Apnea e gjumit është kur frymëmarrja juaj ndalon dhe fillon përsëri ndërsa flini. Lloji më i zakonshëm quhet apnea obstruktive e gjumit. Apnea e gjumit duhet të trajtohet sepse mund të çojë në probleme më serioze.

Cilat Janë Simptomat E Apneas Së Gjumit?

Simptomat e apnesë së gjumit janë si më poshtë:

 • Ndalimi dhe rifillimi i frymëmarrjes
 • Ndjenja e marrjes së frymës, gërhitja ose mbytja
 • Zgjimi i shpesht nga gjumi
 • Gërhitja me zë të lartë

Gjatë ditës, mund të përjetoni simptomat e mëposhtme:

 • Ndjeheni shumë e lodhur
 • Përjetoni shpërqendrim
 • Përjetoni ndryshime të humorit
 • Ndjenja e dhimbjes së kokës kur zgjoheni

Si Mund Ta Dini Nëse Keni Apnea Të Gjumit?

Mund të jetë e vështirë të dallosh vetë nëse ke apnea të gjumit. Sepse një person nuk mund të jetë i vetëdijshëm për atë që po bën ndërsa fle. T'i kërkoni dikujt që njihni të qëndrojë me ju gjatë gjumit, në mënyrë që të kontrollojë simptomat tuaja, mund të jetë e dobishme në zbulimin e simptomave tuaja.

Në Cilat Situata Duhet Të Konsultohet Një Mjek?

Ju duhet të shihni një mjek nëse keni ndonjë nga simptomat kryesore të apnesë së gjumit, të tilla si:

 • Nëse frymëmarrja juaj ndalon dhe fillon përsëri ndërsa jeni në gjumë
 • Nëse nuk mund të merrni frymë, gërhini ose bëni zhurma mbytëse gjatë gjumit
 • Nëse ndiheni gjithmonë shumë të lodhur gjatë gjithë ditës
 • Nëse dikush tjetër ju ka parë që keni këto simptoma, mund të jetë e dobishme t'i sillni ato me vete te mjeku.

Nëse apnea e gjumit nuk diagnostikohet dhe trajtohet, mund të shkaktojë probleme serioze.

Cilat Janë Shkaqet E Apnesë Së Gjumit?

Apnea e gjumit ndodh nëse rrugët tuaja të frymëmarrjes bëhen shumë të ngushta gjatë gjumit. Kjo ju pengon të merrni frymë siç duhet. Apnea e gjumit është shoqëruar me kushtet e mëposhtme:

 • Mbipesha
 • Duke pasur një qafë të gjerë
 • Duke u rritur (Por fëmijët dhe të rinjtë mund të kenë gjithashtu apnea të gjumit)
 • Anëtarët e tjerë të familjes gjithashtu kanë apnea gjumi
 • Pirja e duhanit dhe pirja e alkoolit
 • Të kesh bajame të mëdha ose adenoidë
 • Duke fjetur në shpinë
 • Të kesh sëmundje pulmonare obstruktive kronike (COPD)

Si Diagnostikohet Apnea E Gjumit?

Nëse mjeku juaj mendon se mund të keni apnea gjumi, ai ose ajo mund t'ju referojë në një klinikë gjumi për disa teste. Në klinikë do t'ju pyesin për frymëmarrjen, rrahjet e zemrës, etj. gjatë gjumit. vendosen pajisjet e kontrollit. Do t'ju kërkohet t'i vishni ato gjatë gjithë natës në mënyrë që mjekët të mund të kontrollojnë për shenja të apnesë së gjumit. Kjo procedurë zakonisht kryhet në laboratorët e gjumit në spital. Në disa raste (pacient i kujdesit në shtëpi, etj.), mund të aplikohet edhe në shtëpi.

Rezultatet e testit do të tregojnë nëse keni apnea të gjumit dhe, nëse po, sa e rëndë është ajo. Kjo varet nga sa shpesh ndalon frymëmarrja gjatë gjumit. (Rezultati AHI)

Si Të Shërohet Apnea E Gjumit?

Ndonjëherë apnea e gjumit; Mund të trajtohet duke bërë disa ndryshime në stilin e jetës, si për shembull, humbja e peshës, lënia e duhanit dhe pakësimi i alkoolit. Megjithatë, shumë njerëz duhet të përdorin një pajisje të quajtur një makinë CPAP.

Cili Është Roli I Një Makinerie CPAP Në Trajtimin E Apnesë Së Gjumit?

Një makinë CPAP pompon butësisht ajrin në një maskë që e mbani mbi gojë ose hundë ndërsa flini. Ja se si një makinë CPAP i ndihmon ata me apnea të gjumit:

 • Ai përmirëson frymëmarrjen tuaj gjatë gjumit duke parandaluar që rrugët tuaja të frymëmarrjes të bëhen shumë të ngushta.
 • Përmirëson cilësinë e gjumit dhe ju ndihmon të ndiheni më pak të lodhur.
 • Redukton rreziqet e problemeve të lidhura me apnea e gjumit, si presioni i lartë i gjakut.
 • Megjithëse përdorimi i një pajisjeje CPAP mund të duket i çuditshëm në fillim, duhet të përpiqeni të vazhdoni ta përdorni atë. Do të keni rezultate më të mira nëse e përdorni pajisjen çdo natë. Nëse e shihni pajisjen të pakëndshme ose të vështirë për t'u përdorur, ndajeni këtë me mjekun tuaj.

Cilat Janë Trajtimet E Tjera Për Apnenë E Gjumit?

Lloje të tjera trajtimesh të përdorura për apnenë e gjumit përfshijnë:

 • Përdorimi i një pajisjeje të ngjashme me mbrojtësin e gojës që i mban rrugët e frymëmarrjes të hapura gjatë gjumit.
 • Procedurat kirurgjikale për t'ju ndihmuar të merrni frymë, të tilla si heqja e bajameve të mëdha

Këto trajtime mund të mos funksionojnë aq mirë sa një makinë CPAP.

Çfarë Mund Të Bëhet Për T'u Prekur Nga Apnea E Gjumit Me Dëmin Më Të Vogël?

Nëse jeni diagnostikuar me apnea të gjumit, ka disa gjëra që mund të bëni për t'ju ndihmuar. Nëse apnea juaj e gjumit është e lehtë, këtu janë gjërat që duhet të bëni.

 • Nëse jeni mbipeshë, përpiquni të humbni peshë.
 • Ushtrohu rregullisht. (Të jesh aktiv ndihmon në përmirësimin e simptomave dhe mbajtjen e një peshe të shëndetshme)
 • Sigurohuni që dhoma juaj e gjumit të jetë e errët dhe e qetë dhe zhvilloni një zakon të gjumit që të shkoni në shtrat dhe të zgjoheni në të njëjtën kohë çdo ditë.
 • Shtrihuni në anën tuaj. (Provoni të vendosni një top tenisi në pjesën e pasme të pizhameve ose të përdorni një jastëk të posaçëm për t'ju ndihmuar të qëndroni në krah ndërsa flini.)
 • Mos pini duhan.
 • Mos konsumoni alkool. (Sidomos pak para se të flini)
 • Mos merrni pilula gjumi nëse nuk rekomandohet nga një mjek. (Kjo mund ta përkeqësojë apnenë e gjumit)

Çfarë Problemesh Shkakton Apnea E Gjumit?

Nëse apnea e gjumit nuk trajtohet, ajo mund të çojë në probleme të tjera shëndetësore, duke përfshirë:

 • Hipertensioni.
 • Rritja e rrezikut për të pasur një goditje në tru.
 • Diabeti i tipit 2.
 • Sëmundjet e zemrës.
 • Depresioni ose ndryshimet e humorit.
 • Rrit rrezik për të pasur një aksident të rëndë të shkaktuar nga lodhja, siç është një aksident trafiku.
 • Vështirësi për t'u përqëndruar në punë ose shkollë.

Apnea e gjumit gjithashtu mund të jetë e vështirë për partnerin tuaj dhe të komplikojë marrëdhënien tuaj me të.

Nëse keni konfirmuar apnea të gjumit, nuk duhet të vozitni derisa simptomat tuaja të jenë nën kontroll.