Ushqimi I Shëndetshëm Gjatë Ramazanit

 • Ballina
 • Ushqimi I Shëndetshëm Gjatë Ramazanit

Jemi këtu me artikullin tonë që do të ofrojë informacione të përgjithshme rreth ushqyerjes gjatë Ramazanit. Në artikullin tonë do të prekim çështje të tilla si se cilat ushqime duhet të konsumohen dhe në çfarë sasie, sidomos gjatë iftarit dhe sahurit. Do të flasim gjithashtu për situata në të cilat agjërimi nuk konsiderohet i përshtatshëm nga pikëpamja mjekësore.

Kush Nuk Duhet Të Agjërojë Gjatë Ramazanit?

Gjatë Ramazanit, ritmi i metabolizmit ngadalësohet për shkak të zvogëlimit të numrit të vakteve dhe periudhës së agjërimit prej afërsisht 16-17 orësh, si dhe uljes së marrjes ditore të energjisë dhe uljes së konsumit të lëngjeve. Nuk rekomandohet agjërimi për personat me probleme shëndetësore apo sëmundjet e mëposhtme:

 • Diabeti
 • Sëmundjet e zemrës
 • Sëmundjet e veshkave
 • Sindroma metabolike
 • Ata me sëmundje kronike si tensioni i lartë i gjakut
 • Ata që përdorin vazhdimisht mjekim
 • Pacientët me kancer
 • Ata me çrregullime të sistemit të tretjes
 • Gratë shtatzëna dhe gjidhënëse

Gjithmonë Ushqyerje Adekuate Dhe E Ekuilibruar

Duhet të kujtojmë gjithmonë se qëllimi kryesor i Ramazanit është të disiplinojmë trupin dhe shpirtin dhe të kujdesemi për shpirtin tonë. Nëse mund ta arrini këtë, nuk do ta teproni me vaktet e rënda dhe të ngrënit e tepërt në iftar apo sahur dhe do ta keni shumë më të lehtë të plotësoni kërkesat e sahurit për të cilat trupi juaj ka nevojë. Do të ketë një kohë vakt dhe ekuilibër të ndryshëm nga dieta jonë normale ditore. Megjithatë, si në çdo periudhë të jetës, synimi në këtë periudhë duhet të jetë 'ushqimi i duhur dhe i ekuilibruar'.

Gjërat Që Duhen Marrë Parasysh Në Të Ushqyerit Gjatë Ramazanit

 • Është e nevojshme të mos mbushet stomaku duke ngrënë shumë dhe shpejt në iftar dhe sahur. Ushqimi shumë shpejt do të shkaktojë rritje të presionit të gjakut dhe sekretim të shpejtë të hormoneve që balancojnë sheqerin në gjak, si insulina, dhe kjo do të rrisë problemet tuaja me dispepsi pas iftarit.
 • Ushqimi duhet të hahet duke u përtypur mirë.
 • Kur zgjidhni vaktet, duhet të shmangen ushqimet që janë shumë të yndyrshme, shumë të kripura, shumë pikante dhe shumë të ëmbla. Në vend të kësaj, duhet të preferohen ushqime të tilla si perimet, frutat dhe buka e grurit, të cilat treten lehtë dhe kanë përmbajtje të lartë fibrash që mund të qëndrojnë në sistemin tretës për një kohë të gjatë.
 • Duke qenë se është e nevojshme të pini afërsisht 1,5 -2 litra ujë, duhet kushtuar vëmendje e madhe marrjes së lëngjeve dhe konsumi i ujit duhet të shpërndahet në mënyrë të barabartë ndërmjet sahurit dhe iftarit.

Si Të Hani Për Sahurin?

Sahuri duhet bërë. Sepse nëse njerëzit nuk hanë sahur, sheqeri i tyre në gjak do të bjerë gjatë ditës. Në fakt, ulja e sheqerit në gjak fillon në orët e para të ditës dhe mund të arrijë vlera më të ulëta. Vakti Sahur është i rëndësishëm për të mbajtur të balancuar sheqerin në gjak gjatë ditës. Kur zgjoheni për sahur, duhet të preferohen ushqimet që do të qëndrojnë në stomak për një kohë të gjatë dhe nuk do të shkaktojnë ndryshime të papritura të sheqerit në gjak. Duhet të preferohen ushqimet që treten lehtë dhe nuk do t'ju shqetësojnë gjatë ditës. Për shembull; Nuk duhet harruar konsumimi i supave me drithëra, bukës së grurit, djathit me pak kripë, frutave, ushqimeve të mëngjesit dhe ujit të bollshëm. Gjatë sahurit nuk duhen konsumuar ushqime shumë të kripura dhe pikante. Ju gjithashtu mund të shtoni fruta të thata si kajsi të thata, kumbulla të thata dhe fiq të thatë në vaktin tuaj sahur, pasi ato janë të larta në fibra dhe mund të ndihmojnë në balancimin e sheqerit në gjak. Duke qenë se gjatë ditës do të jeni të dehidratuar për një kohë të gjatë, uji duhet konsumuar para dhe pas sahurit, ndërsa kastravec dhe nenexhik të freskët mund të konsumoni në fund të sahurit për të reduktuar ndjenjën e etjes gjatë ditës.

Duhet Të Preferohet Iftari I Lehtë Gjatë Ramazanit

 • Kur filloni vaktin e iftarit, zgjidhni ushqime që nuk shkaktojnë dispepsi të lehtë dhe probleme refluksi përpara se të kaloni në pjatat kryesore. Për shembull, mund të filloni me hurma për të rikuperuar sheqerin në gjak ndërsa e prishni agjërimin.
 • Pas një ose dy minutash pushim, mund të vazhdoni të përdorni ujë të ngrohtë në temperaturën e dhomës.
 • Një supë e ngrohtë, jo shumë e nxehtë dhe jo shumë e yndyrshme është fillimi më i mirë për të filluar një vakt. Sidomos njerëzit me probleme të zorrëve përjetojnë shumicën e problemeve të sistemit tretës gjatë Ramazanit. Prandaj, krahas supës duhet të preferohen fibra natyrale nga supat dhe një fetë e hollë bukë gruri.
 • Pas prishjes së agjërimit dhe konsumimit të supës, duhet të ndërpritet ngrënia për 5-10 minuta për t'i dhënë pushim stomakut. Pas pushimit, duhet të kaloni në vaktin kryesor.
 • Vaktet që duhet të preferohen pas supës duhet të jenë vakte të lehta në vend të vakteve shumë të yndyrshme dhe të rënda.
 • Kujdesuni që vaktet t'i hani sa më ngadalë dhe t'i përtypni mirë. Mos nxitoni për të ngrënë menjëherë për të shmangur dispepsi duke e mbushur stomakun me ushqim njëherësh.
 • Gjithashtu, përpiquni të mos konsumoni ujë nga vaktet me lëng, në këtë mënyrë do të konsumoni më pak yndyrë.
 • Për të krijuar ndjenjën e ngopjes në tryezën e iftarit, duhet vendosur një dietë e pasur me proteina.
 • Meqenëse gjatë Ramazanit do të konsumojmë më pak ushqim dhe do të qëndrojmë të uritur për një kohë të gjatë, metabolizmi ynë do të ngadalësohet dhe sistemi imunitar do të ulet. Kjo është arsyeja pse ne duhet të mbështesim sistemin tonë imunitar me lëndë ushqyese gjatë periudhës së pandemisë.
 • Përpara se të uleni në tryezë, një sallatë me perime të freskëta të stinës duhet të jetë një nga pjatat më të rëndësishme të tryezës suaj të iftarit.
 • Mund të shtoni patjetër shurup limoni dhe shege në sallatat tuaja për të rritur efektin antioksidues dhe anti-inflamator.

Rostiçeri Mes Iftarit Dhe Sahurit

Më mirë do të ishte që llojet e ëmbëlsirave të hani në një porcion të vogël si meze të lehtë të natës, 1-2 orë pas iftarit, sesa menjëherë pas vaktit. Duhet pasur kujdes që ëmbëlsirat që do të hahen pas vaktit të mos jenë brumë ose të skuqura dhe ëmbëlsirat me qumësht duhet të preferohen sa më shumë. Güllaç, të cilin e konsumojmë shumë gjatë Ramazanit dhe tashmë është kthyer në simbolin e vakteve të iftarit, mund të konsiderohet si një nga varietetet më të përshtatshme për ëmbëlsirat e lehta me qumësht. Megjithatë, edhe pse thuhet se duhet të konsumojmë ëmbëlsira të lehta, ato nuk duhet të konsumohen më shumë se 1-2 herë në javë. Ëmbëlsirat me qumësht duhet të konsumohen dy herë në javë, ndërsa në ditët e tjera duhet të preferohen frutat ose arrat në sasi të caktuara.

 • Mundohuni të bëni një shëtitje të lehtë 1-2 orë pas iftarit.
 • Duke qenë se një person i rritur duhet të pijë afërsisht 1,5 -2 litra ujë, vëmendje e madhe duhet t'i kushtohet marrjes së lëngjeve.

Marrëdhënia Ndërmjet Ramazanit Dhe Peshës

Personat që duan të humbin peshë gjatë Ramazanit mund të humbasin peshë si në Ramazan ashtu edhe në muajt e tjerë, për aq kohë sa u kushtojnë vëmendje llojeve të ushqimeve që konsumojnë dhe madhësisë së porcioneve. Një humbje peshe e shëndetshme dhe e ekuilibruar mund të arrihet falë një programi ushqimor të përgatitur sipas moshës, gjinisë, gjatësisë, peshës dhe gjendjes së aktivitetit fizik të personit, pra një dietë e përgatitur enkas për Muajin e Ramazanit.