Influenca (Gripi) Tek Fëmijët

 • Ballina
 • Influenca (Gripi) Tek Fëmijët

Në këtë artikull mund të gjeni përgjigje për pyetjet si "Çfarë është gripi?", "Si trajtohet gripi tek fëmijët?", "Cilat janë simptomat e gripit?" dhe çfarë duhet të dini për vaksinën e gripit. e cila shihet shpesh sidomos në muajt e dimrit.

Me ardhjen e dimrit shtohen rastet e gripit dhe janë të shpeshta nëpër shkolla. Virusi i gripit (gripi) transmetohet përmes pikave (kollitjes, teshtitjes) ose duke prekur sipërfaqet e kontaminuara. Prandaj, kur kollitemi ose teshtimë, duhet të kollitemi në një fasule ose bërryl. Ne duhet të kontaminojmë çdo vend që prekim me viruset që infektojnë duart tona. Gripi zakonisht largohet vetë, por mund t'i bëjë disa njerëz të sëmurë rëndë. Është shumë e rëndësishme që të bëhet vaksina kundër gripit nëse rekomandohet nga ekspertët.

Cilat Janë Simptomat E Gripit?

Simptomat e gripit shfaqen shumë shpejt dhe mund të përfshijnë:

 • Ethe e papritura
 • Dhimbjet e trupit
 • Ndjëhsia e lodhur ose i rraskapitur
 • Kollë e thatë
 • Dhimbje të fytit
 • Dhimbje koke
 • Vështirësia në të fjetur
 • Humbje oreksi
 • Diarre ose dhimbje barku
 • Ndjehësia si e sëmurë

Kur Duhet Të Dyshojmë Për Grip Tek Fëmijët?

Fillimi i papritur i temperaturës së lartë dhe rezistente, dhimbje të fytit, dhimbje koke, kollë, dhimbje të përhapura të muskujve dhe kyçeve, të vjella dhe diarre mund të shfaqen tek fëmijët. Gripi duhet të merret parasysh tek fëmijët e vegjël, veçanërisht nëse ethet e vazhdueshme dhe sëmundja janë të theksuara. Virusi i gripit mund të shkaktojë pneumoni. Një ndërlikim tjetër për shkak të gripit është inflamacioni i muskujve. Në këtë rast fëmija mund të ndiejë aq shumë dhimbje sa të mos qëndrojë në këmbë ose të ketë vështirësi në ecje dhe inflamacioni i muskujve diagnostikohet me rritjen e një enzime të quajtur kreatine kinazë në gjak.

Cilat Janë Ndryshimet Midis Të Ftohtit Dhe Gripit?

Dallimet kryesore midis të ftohtit dhe gripit (gripit) janë:

 • Simptomat e ftohjes dhe gripit janë të ngjashme, por simptomat e gripit priren të jenë më të rënda.
 • Ndërsa gripi shfaqet me shpejtësi brenda pak orësh, ftohja e zakonshme përparon ngadalë.
 • Ndërsa gripi prek më shumë se vetëm hundën dhe fytin tuaj, ftohja prek kryesisht hundën dhe fytin tuaj.
 • Gripi ju bën të ndiheni të rraskapitur dhe të paaftë për të vazhduar normalisht jetën tuaj të përditshme. Nuk do të ndiheni mirë kur të keni ftohur, por nuk do të jeni aq keq sa të mos mund të bëni aktivitetet tuaja normale.

Çfarë Është Trajtimi I Gripit?

Nëse sëmureni nga gripi, ka disa gjëra që mund të bëni për t'ju ndihmuar të shëroheni më shpejt. Këto;

 • Pushoni dhe flini
 • Mbajtja e vetës ngrohtë
 • Marrja e paracetamolit ose ibuprofenit për të ulur temperaturën dhe për të trajtuar dhimbjen.
 • Pirja e shumë ujit për të parandaluar dehidratimin (urina juaj duhet të jetë e verdhë e lehtë ose e pastër)

Përveç kësaj, në trajtim rekomandohen barna specifike antivirale, trajtim simptomatik për ankesat dhe trajtim mbështetës. Trajtimi kryhet me antipiretikë, pushim, pirje të bollshme lëngjesh dhe ushqime të pasura me vitaminë C.

Në ambientet e shtëpisë dhomat duhet të ajrosen shpesh dhe ambientet e mbyllura duhet të shmangen sa më shumë që të jetë e mundur.

A Mund Të Trajtohet Gripi Me Antibiotikë?

Shumë infeksione të lehta bakteriale përmirësohen vetë pa antibiotikë. Antibiotikët nuk funksionojnë për infeksionet virale si ftohja dhe gripi. Antibiotikët nuk përdoren më në mënyrë rutinore për të trajtuar disa sëmundje. Këshillat e mjekëve duhet të ndiqen nëse nevojiten antibiotikë. Rezistenca ndaj antibiotikëve është një problem i madh. Përdorimi i antibiotikëve kur ata nuk janë të nevojshëm mund të bëjë që ata të ndalojnë së punuari në të ardhmen kur ata janë realisht të nevojshëm.

Në Cilat Rrethana Duhet Të Kërkoni Ndihmë Mjekësore Nëse Dyshoni Për Grip?

Nëse ju ose fëmija juaj keni simptoma të gripit:

 • Nëse jeni të shqetësuar për simptomat e foshnjës ose fëmijës suaj,
 • Nëse jeni 65 vjeç e lart,
 • Nëse jeni shtatzënë,
 • Ju keni një sëmundje kronike ose gjendje mjekësore të gjatë (për shembull, diabeti ose një gjendje që prek zemrën, mushkëritë, veshkat, trurin ose nervat tuaja).
 • Nëse keni një sistem imunitar të dobësuar (për shembull, për shkak të kimioterapisë ose HIV),
 • Nëse simptomat tuaja nuk janë përmirësuar pas 7 ditësh, duhet të kërkoni ndihmë mjekësore.

Në rastet e mëposhtme duhet thirrur qendra e thirrjeve emergjente!

 • Dhimbje e papritur në gjoks
 • Vështirësi në frymëmarrje
 • Fillimi i kollitjes me gjak

Si Të Parandaloni Përhapjen E Gripit?

Gripi është shumë ngjitës dhe mund të përhapet lehtësisht te njerëzit e tjerë. Ju keni më shumë gjasa të transmetoni gripin te të tjerët në 5 ditët e para. Gripi transmetohet nga mikrobet e përhapura përmes kollitjes dhe teshtitjes dhe mund të mbijetojë si në duar ashtu edhe në sipërfaqe deri në 24 orë.

Për të reduktuar rrezikun e kontraktimit të gripit:

 • Lani duart shpesh me ujë të ngrohtë dhe sapun.
 • Mbuloni gojën dhe hundën me një fasule kur kolliteni ose teshtini.
 • Hidhini sa më shpejt fasulet e përdorura.
 • Nëse keni temperaturë të lartë ose nuk ndiheni mjaft mirë për të kryer aktivitetet tuaja të përditshme, përpiquni të qëndroni në shtëpi dhe të shmangni sa më shumë kontaktet me njerëzit e tjerë.

A Ekziston Një Test Gripi?

Në rast dyshimi klinik, rekomandohet kryerja e një testi të shpejtë të gripit duke marrë një tampon nazal. Ndërsa rezultatet pozitive vendosin një diagnozë, rezultatet negative nuk e përjashtojnë përfundimisht sëmundjen.

Kur Duhet Bërë Vaksinimi Kundër Gripit?

Vaksinat e gripit janë shumë të sigurta dhe efektive. Vaksinat i ofrohen publikut çdo vit për të ndihmuar në mbrojtjen e njerëzve në rrezik të komplikimeve të gripit.

Koha më e mirë për të marrë një vaksinë kundër gripit është vjeshta përpara se gripi të fillojë të përhapet, por ju mund të vaksinoheni edhe më vonë.

Kush Duhet Të Bëjë Vaksinën Kundër Gripit?

Vaksinimet e rekomanduara të gripit për të rriturit përfshijnë:

 • Ata të moshës 50 vjeç e lart.
 • Ata me kushte të caktuara shëndetësore.
 • Gratë shtatzëna.
 • Ata që janë në përkujdesje rezidenciale afatgjatë.
 • Ata që kujdesen për një person të moshuar ose me aftësi të kufizuara që mund të jenë në rrezik nëse sëmuren.
 • Njerëzit që jetojnë me dikë që ka më shumë gjasa të marrë një infeksion serioz për shkak të një sistemi imunitar të dobësuar, si ata që jetojnë me HIV, ata që kanë bërë një transplant organi ose ata që marrin trajtime të caktuara për kancerin, lupusin ose artritin reumatoid .

A Duhet Të Kërkohet Vaksinimi I Gripit?

Rekomandohet që personat e grupit të rrezikut të përcaktuar nga Ministria e Shëndetësisë të bëjnë vaksinën e gripit. Vaksina kundër gripit nuk duhet t'u jepet njerëzve që janë alergjikë ndaj vezëve ose që kanë zhvilluar më parë alergji serioze ndaj përbërësve që përmban vaksina.