Tıbbi Kadromuz

Ana Sayfa / Tıbbi Kadromuz

Op. Dr. Sunay ŞENGEZER
Genel Cerrahi Uzmanı / Özel Medicabil Hastanesi

Eğitim

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi

SSK Göztepe Eğitim Hastanesi

 

İş Deneyimi

2015 - Özel Medicabil Hastanesi Genel Cerrahi

2012 - 2014 Özel Esentepe Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü

2010 - 2012 Özel Bursa Hayat Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü

2006 - 2010 Şevket Yılmaz Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği

2001 - 2006 Gemlik MuammerAğım Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği

1997 - 2001 SSK Göztepe Eğitim Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği

 

Araştırma ve Yayınlar

Yurtiçi Bilimsel Yayın Sayısı: 4

Yurtdışı Bilimsel Yayın Sayısı: 0

Kitap Bölümü Sayısı: 0

 

Mesleki Üyelikler

Türk Cerrahi Derneği

Türk Endokrin Cerrahi Derneği

TTB - Bursa Şubesi

Türk Kolon-Rektum Cerrahisi Derneği

Bursa Cerrahi Derneği

 

Özel Eğitim ve Sertifikalar

Endoskopi Uygulamaları Sertifikası

İleri Laparoskopik Teknikleri Kursu

Karın Duvarı Fıtıkları

Bağırsak ve/veya karın içerisindeki yağ dokularının karın duvarının zayıf noktalarından dışarıya doğru çıkmasıdır. En yaygın fıtık tipi kasık fıtıklarıdır. Sıklıkla erkeklerde oluşur.

Fıtık bulguları nelerdir?

En yaygın bulgusu kasıkta bir şişlik oluşumudur. Bazen ağrılı olabilir. Küçük fıtıklar dikkati çekmeyebilir. Ancak muayene bazen de tetkiklerle saptanabilir. Bu şişlik yatarken kaybolur. Bu nedenle sabahları fark edilemeyebilir.

Fıtıklar karın duvarının bu zayıf noktalarında sıkıştıkları ya da döndükleri zaman tehlikeli olabilirler. Bu strangulasyon (boğulma) olarak adlandırılır. Fıtık içerisinde giren bağırsak zarar görürse içeriği dışarıya çıkar ve gangren-peritonit gibi yaşamı tehdit edici sonuçları olabilir. Boğulma acil cerrahi gerektiren bir durumdur.

Nasıl tanı konur?

Genellikle basit bir muayene ile tanı konur. Nadire ultrason veya tomografi/MR gibi tetkikler istenebilir.

Karın duvarı fıtık çeşitleri:

 • Kasık fıtıkları
  • İndirekt inguinal herni : Testislere giden kordonun içinden geçip çıkan tiptir. Genellikle çocuklarda, genç kişilerde ve yine sıklıkla erkekler de görülür.
   • Tipik olarak skrotum (torbaların) içinde bulunur.
   • Doğumsal olabilir.
   • Tedavisi cerrahidir. Doğumsal olduğunda hemen doğum sonrası onarılabildiği gibi, bazı cerrahlar iki yaşına kadar beklemeyi tercih edebilir.
 • Direkt İnguinal Herni: Kasıkta kordonun hemen yanındaki zayıf bir noktadan çıkar. Sıklıkla orta ve ileri yaşlı kişilerde görülür.
  • Sıklıkla her iki taraftan birden olur.
  • Şişmanlık, sıkı fiziksel aktivite oluşumuna katkısı vardır.
  • Sigara içimi, kronik kabızlık, kronik prostat varlığı ve kronik öksürük oluşumuna katkıda bulunur.
  • Muayenelerde hemen kordonun yanında hissedilir.
  • Bu tip fıtıklarda da cerrahi standart tedavidir.
  • İleri yaşlı kişilerde ameliyat kararı doktor ve hastayla beraber alınabilir.
 • Femoral fıtıklar : Nadir görülürler. Orta yaş ve üstü kadınlarda özellikle de çok doğum yapmış olanlarında sıklıkla oluşur. Kasık bölgesinde bacak damarlarının hemen yanındaki açıklıktan kaynaklanır. Bu fıtıklarda boğulma riski daha fazladır.
 • Daha az sıklıkla karşılaşılan fıtıklar
  • Göbek Fıtığı: Göbek deliği üzerinden gelişen fıtıktır. Özellikle kilolu bayanlarda görülür. Çok küçük olabildiği gibi zaman içerisinde çok büyüyebilir.
  • Ameliyat (kesi yeri) Yeri Fıtıkları: Geçirilmiş karın ameliyatları sonrası ortaya çıkan fıtıklardır. Bu fıtıklar da çok küçük ya da çok büyük olabilir. Bazen bu fıtıkların onarılması komplike teknikleri gerektirebilir.
  • Karının değişik zayıf noktalarında ortaya çıkan ve çok nadir görülen Spigelian herni, obturator herni gibi fıtık tipleri de mevcuttur.

Tedavi

Fıtıkların tedavisi ameliyattır. Boğulmadıkça acil ameliyat edilmez. Bilinmesi gereken iki önemli nokta fıtıkların kendi kendine iyileşmeyeceği ve zaman içerisinde büyüyerek ağrıya neden olabilecekleridir. Günümüzde en yaygın onarım şekli bu zayıf bölgenin bu ameliyatlar için özel üretilmiş yamalarla sağlamlaştırılmasıdır. Ameliyat lokal, spinal (belden aşağının uyuşturulması) veya genel anestezi altında yapılabilir.

Ameliyat tipleri

 Günümüzde fıtık ameliyatları değişik yöntemlerle yapılabilmektedir. Yöntem konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

 • Klasik yöntemler: Bu yöntemlerde fıtık üzerinden yaklaşık olarak 10 cm’ lik bir kesi yapılarak dışarıya çıkan içerik karına itilir ve bu zayıf nokta tamir edilir. Günümüzde ameliyat sonrası nüks oranlarını düşürmek amacıyla yaygın olarak bu bölgenin yamayla takviye edilmesi tercih edilmektedir.
 • Laproskopik (kapalı) yöntemler: Bu yöntemde fıtığın uzağından yaklaşık 1-1.5 cm’ lik üç adet delik açılarak kamera ve bu iş için özel üretilmiş aletler kullanılarak yapılır. Her iki tarafta fıtık olduğunda bile başka bir delik açılmasına gerek kalmaz. Yöntem genellikle genel anestezi altında yapılır.

Avantajları-Dezavantajları

 • Avantajları
  • Küçük kesiklerle çalışılması özellikle iki taraflı fıtıklarda daha az ağrı,   daha erken işe dönüş gibi avantajlara neden olur.
  • Yamanın içerden konması mekanik olarak daha iyi yerleşmesini sağlar.
  • Yamanın iç taraftan konması kasık kanalındaki hassas sinirlerin hasar görme olasılığını azaltır.

Nüks fıtıklarda da kapalı yöntemler yararlıdır. İlk ameliyatı açık olan hastalarda aynı kesi üzerinden çalışmak zordur ve komplikasyon riskini arttırır. Fıtığa içerden yaklaşmak henüz etkilenmemiş bir bölgeden yaklaşma kolaylığı sağlar ve açık cerrahiden daha kolay ve daha az ağrılıdır.

 • Muhtemel Dezavantajları
  • Ameliyat süresi açık ameliyatlardan biraz daha uzun sürebilir. Ancak bu süre deneyim arttıkça azalacaktır.
  • Çok nadir durumlarda yamaya karşı reaksiyon geliştiğinde yamayı çıkarmak zor olabilir.
  • Kullanılan malzemeler nedeniyle biraz daha pahalı bir ameliyattır.
Obezite Tedavisinde Botoks Kullanımı: Ne Kadar Etkili?

OBEZİTE TEDAVİSİNDE BOTOKS KULLANIMI: NE KADAR ETKİLİ ?

Obezite sıklığı giderek artan kronik bir hastalıktır. Şiddetli obezitenin günümüzde bilinen en etkili ve kalıcı tedavisi cerrahidir. Ancak daha basit ve kolay girişimler kullanarak bu sorunun çözümü her zaman ilgi odağı olmuştur.

Botulinum(botoks), klostridium botulinum adlı bakteri tarafından oluşturulan uygulandığı yerde kas felcine neden olan bir toksindir. Tıpta birçok alanda kullanılmaktadır. Yapılan deneysel çalışmalar mide kası içerisine yapılan botoks uygulamasının mide boşalmasının geciktiği, iştahın azaldığı ve kilo kaybı oluşturduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar sonrası insan uygulamaları 2005 yılından sonra başlamıştır. Aşağıda bu çalışmalar ve sonuçları özetlenmiştir.

1-Yapılan çalışmalara bakıldığında olgu sayıları çok azdır(on civarında) ve sonuçları belirsizdir. Olgu bildirimi şeklindeki çalışmaların çoğunda etkili bulunmamıştır. Sınırlı sayıda yapılan karşılaştırmalı çalışmaların sadece birinde kilo kaybı görülmüştür. Bu çalışmada botoks ve saline serum(tuzlu su) enjeksiyonu karşılaştırılmış, her iki grup 1200 kalorilik diyetle desteklenmiştir. Bu çalışmada her iki grupta da kilo kaybı gözlenmiş, mide çıkışına 200 ünite botoks yapılan grupta salin uygulanan gruptan yaklaşık 5 kg daha fazla kilo kaybı görülmüştür(~11 kg a karşılık ~ 5 kg). Ancak diğer çalışmaların hiçbiri bu sonuçları doğrulamamıştır.

2-Uygulama dozu çalışmalar arasında çok değişiktir(100-200-300-500 ünite gibi). Bu nedenle ne kadar uygulanması gerektiği net değildir. Ancak 300 üniteyi aşan dozların mide boşalması üzerine daha fazla etkisinin olmadığı bu nedenle daha fazla dozun gerekli olmadığı kabul edilmektedir.

3-Mide içerisinde hangi alana uygulanacağı tartışmalıdır. Mide boşalmasını azaltmak için birçok çalışma da mide çıkışına uygulanmıştır. Ancak tüm mideye, mide girişine de yapılması gerektiğini belirten çalışmalarda vardır(mide girişi-fundus iştah hormonu-ghrelin salgılandığı alan).

Sonuç olarak botoks uygulamasının mide boşalmasını geciktirmesi ve iştahta bir miktar azalma etkisi gibi teorik avantajları insan uygulamalarında kilo kaybına neden olmamıştır. Genel olarak bu teorik altyapı klinik bir yarara dönmemektedir. Uygulama sonuçlarının belirsizliği, çelişkili sonuçlar, elde edilen başarı miktarı, sonuçların geçici olması ve maliyet göz önüne alındığında şu anki bilgiler ışığında obezite tedavisinde endoskopik botoks uygulaması etkin bir tedavi yöntemi değildir.

 

Kaynaklar:

 

 1. Coşkun H et al: Obes Surg.2005;15(8):1137-1143.
 2. Gui et al: Aliment Pharmacol Ther. 2006;23(5):675-680
 3. Mittermair R et al: Obes Surg 2007;17(6):732-736
 4. Foschi D et al: In J Obes 2007;3(4):707-712
 5. Bang C et al: Gastrointestin Endosc 2015;81(5):1141-1149
 6. Topazian M et al:Clin Gastrenterol Hepatol 2013;11(2):145-150
 7. Bustamante F et al: Obes Surg 2017;27:2716-23
 8. Elshakh et al: Obes Surg 2017;27:2471-2478.