Haberler

Ana Sayfa / Haberler

Medicabil’den Sağlık Turizmine 20 Milyon TL’ lik Destek…

Yaklaşık 20 milyon TL’lik yatırım bütçesi ile hayata geçecek olan Özel Medicabil Hastanesi ek hizmet binasında 12 bin 575 metrekarelik kapalı alanda; 105 araçlık kapalı otopark, 18 yeni poliklinik, 2 yeni ameliyathane yer alacak. Toplamda 200 yatak kapasitesine ulaşılacak olan ek hizmet binasında, özellikle ortopedik cerrahi sonrası rehabilitasyon hizmetlerinin verilebilmesi için yeni uygulama alanları ve fizik tedavi ünitesi alanı içerisinde bay-bayan ayrı olmak üzere iki adet 55 metrekarelik egzersiz salonu bulunacak. İlave binada ayrıca, normal doğumu teşvik edecek şekilde poliklinik, sancı, doğum ve lohusa odası, doğumhane, ameliyathane ve yeni doğan yoğun bakım ünitesinin yer aldığı bir kat da dizayn edilecek. Yeni yatırımın açılmasıyla birlikte diş ve dermokozmetoloji ünitesinde de uygulama alanları ve poliklinikler hizmete girmiş olacak.

Özel Medicabil Hastanesi’nin ek binasının temel atma törenine; Nilüfer Kaymakamı Mustafa Kılıç, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şükrü Köse, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Erdem, Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Bursa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın, Özel Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen’in yanı sıra hastane çalışanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Bilgen, “Gelişmeye ihtiyacımız vardı”

Törenin açılışında konuşan Özel Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, “Bizim hastanemizin gelişmeye ihtiyacı vardı. Mevcut binamızdaki yetersizlik nedeniyle hastalarımızın daha rahat ve daha iyi hizmet alabilmeleri için ek bina yapma kararı aldık. Bugün de hayırlısıyla temelini atıyoruz. Ek binayla, daha güçlü kadrosuyla; daha iyi hizmet ihtiyacı olan herkese en iyi, en doğru, en güzel hizmeti sunmak adına bu işe girdik. İnşallah Allah bizi mahcup etmez” dedi.

Törene katılan ve konuşma yapan Bursa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın, özel hastanelerle kamu hastanelerinin kardeş olduğunu ve özel hastanelerinin tıkandığı noktada kamu hastanelerinin, kamu hastanelerinin tıkandığı noktada özel hastanelerinin birbirlerine yardım ettiklerini söyledi.

Akan, “Bursa olağanüstü bir ivme yakaladı”

Bursa’nın sağlık turizmi alanında olağanüstü bir ivme yakaladığını söyleyen Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, “Burada çok müstesna bir hastanemizin ek binasının temelini atıyoruz. Bursa’mız son yıllarda sağlık yatırımlarında olağanüstü bir ivme yakalamıştır. Özel hastanelerimiz kendilerine düşen sorumlulukla gerekli yatırım kararlarını alıyor ve yatırımlarını gerçekleştiriyor. Şu an Bursa’da 20’ye yakın özel hastane hizmet veriyor. 2023 hedefimiz, Bursa’yı sağlığın başkenti yapmak. Bütün hedefimiz, bütün çalışmalarımız bu yönde” diye konuştu.

Akan, “Medicabil ortopedide öne çıkan bir hastane”

Bursa’nın, kanser terapisi ve kardiyovasküler cerrahide öne çıktığına dikkat çeken Akan, “Üçüncü başlık olarak da ortopedi ve travmatolojide öne çıkmak istiyoruz. İşte bu alanda da Medicabil Hastanesi iki adım öne çıktı. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bursa’da yapılan bu yatırımlar sadece Bursa için değil, bölge için yapılan yatırımlardır. Bandırma’nın, Biga’nın, Edremit’in hastaları da bize geliyor. Bundan sonra yatırım yapacak olanlara şunu öneriyoruz; daha spesifik branşlarda öne çıkmalılar” ifadelerini kullandı.

Erdem, “Medicabil Bursa için önemli bir hastane”

Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Erdem, “Medicabil; Nilüfer, Bursa ve bölge için gerçekten çok önemli bir hastane. Biz özel hastanelerin özellikle Nilüfer’de toplanmalarından da büyük mutluluk duyuyoruz. Umarım bu bütün Bursa’ya yayılır. Bu duygu ve düşüncelerle yeni hastanemizin Nilüfer’e, Bursa’ya ve bölgeye hayırlar getirmesini dilerim” dedi.

Köse, “Bu yatırım diğer kurumlara örnek olacak”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şükrü Köse ise, “Bursa olarak son yıllarda çok şanslı günlerimizi yaşıyoruz. Bursa, her alanda olduğu gibi sağlık alanında da, hem kamu hem özel sektör yatırımlarını alıyor ve almaya da devam edecektir. Bizim hedefimiz her zaman daha yukarısı olmalıdır. Bu yatırım, kamu hastanelerinin yükünü azaltacak ve hastalarımıza daha konforlu bir hizmet almayı sağlayacaktır. Bu kararı alan herkese teşekkür ederim. Bu yatırımın diğer kurumlara da örnek olacağını düşünüyorum” dedi.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından yeni hastanenin temel atma töreni tüm protokol mensuplarının katımıyla gerçekleştirildi.

Kalitemizi ISO 9001:2008 Belgesi ile Kanıtladık..

Bilimsel yaklaşım temelinde son teknoloji ürünlerini kullanarak toplumun sağlık bilincini yükseltmek ve etik değerlere bağlı nitelikli ve ulaşılabilir sağlık hizmeti sunmak üzere 10 Ocak 2011 tarihinde hastalarına kapılarını açan Özel Medicabil Hastanesi , hizmette kalite ve hasta memnuniyetine ulaşmadaki kararlılığını göstererek tüm çalışanlarının katılımı ve yoğun çabası ile kuruluşunun 4. ayında Kalite Yönetim Sistemini belgelendirdi.

Sağlık hizmetlerinde kaliteyi , doğru tanı- tedavi, beklemeksizin ve güler yüzlü hizmet, temiz ve ferah ortam, uygun fiyat gibi hasta ve çalışan güvenliğinin ve memnuniyetinin sağlanmasına yönelik faaliyetler bütünü oluşturur.

Üst düzey teknolojik alt yapısı ile konularında uzman insan gücünü bir araya getirerek etik kurallara bağlı, güvenilir, hastaya ve haklarına saygılı, ulusal ve uluslararası düzeyde ihtiyaç duyanların kolaylıkla ulaşabildiği nitelikli sağlık hizmeti sunma misyonu ile yola çıkan Medicabil Yönetimi hedefi doğrultusunda ilk adımı attı.

Sigma Center Yönetim Sistemleri danışmanlığında kuruluş öncesinde Kalite Yönetim Sitemi çalışmalarını başlatan Medicabil Yönetimi Genel merkezi İngiltere’de olan ve UKAS tarafından akreditasyonu bulunan dünyanın önde gelen bağımsız belgelendirme kuruluşlarından Certification International ‘dan belge alarak hastalarına, tedarikçiklerine ve sağlık sektörüne sistemini uluslararası düzeyde anlamış ve uyguluyor olduğunu kanıtladı.

Müşteri odaklılık, liderlik, çalışanların katılımı,yönetimde süreç yaklaşımı, sürekli iyileştirme, karar mekanizmasına gerçekçi yaklaşım, ve tedarikçilerle karşılıklı ilişkilerden oluşan 8 yönetim sistemi prensibine dayanan Uluslararası kabul görmüş Kalite Yönetim Sistem Standardı ISO 9001:2008 denetimi Certificiation İnternatioal’ın Türkiye temsilcisi olan Cicert Belgelendirme Hizmetlerinin standardın gereklilikleri konusunda uzman ve yönetim deneyimine sahip denetçileri tarafından 2-3 Mayıs 2011 de yapıldı.

ISO 9001:2008 yönetim sistemi; Müşteri odaklılık, liderlik, çalışanların katılımı, yönetimde süreç yaklaşımı, sürekli iyileştirme, karar mekanizmasına gerçekçi yaklaşım, ve tedarikçilerle karşılıklı ilişkilerden oluşan sekiz yönetim sistemi prensibine dayanan Uluslararası kabul görmüş Kalite Yönetim Sistem Standardıdır.

Prof. Dr. Halil Özgüç'ten, Ramazan'da Beslenme Önerileri

Medicabil Hastanesi, Genel Cerrahi Klinik Direktörü Prof.Dr.Halil Özgüç'ten Ramazan Ayı için Beslenme Önerileri

 • Oruç tutacak olanlar mutlaka sahura kalkmalıdır.
 • İftar ve sahurda birden aşırı miktarda yemek yenmesi sindirim sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle yavaş, iyice çiğneyerek yemek yenilmelidir.
 • İftar alışverişini çok aç olunan akşam saatlerinde yapılmamalıdır.
 • İftarda yemeğe su ve hafif bir çorbayla başlanmalıdır. Çorba sonrası yemeğe bir miktar ara vermek açlık ve yorgunluğu alır. Aynı zamanda her şeyden hızlıca ve bol miktarda yeme isteğini baskılar.
 • Ana yemek olarak zeytinyağlı, haşlama veya ızgara etler tercih edilmelidir. Hamur işi yemekler olabildiğince az tüketilmelidir.
 • Komposto, salata, yoğurt, ayran ve cacık sağlıklı alternatiflerdir.
 • Tatlı olarak sütlaç, keşkül, güllaç gibi tatlılar tercih edilmelidir.
 • İftar sonrası hemen dinlenmek yerine kısa mesafeli bir yürüyüş sindirime katkıda bulunacaktır.
 • İftarla sahur arası tehlikeli bir dönemdir. Bu dönemde çok fazla gıda tüketmeyin. Bol kepekli(baklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler) ile meyve, az miktarda kuruyemiş(ceviz, fındık, badem) oluşabilecek kabızlıkları önlemek açısından daha uygun olacaktır. Kabızlığı önlemede hurma oldukça yararlıdır. Bu dönemde bol miktarda su tüketin. Bir şişe maden suyu mineral ve vitamin dengesini sağlamada yararlı olabilir. Yatmadan iki saat önce yemek yenmemelidir. Böylece reflü ve sindirim sıkıntısı yaşanmaz.
 • Sahura kalkmadan oruç tutmak doğru bir yaklaşım değildir. Bolca yemek yedikten sonra yatmak size kilo olarak geri döner Ayrıca gece boyunca sindirim sorunları yaşamanıza neden olacağı gibi size gün boyunca yeterli desteği sağlamayacaktır.
 • Sahurda kahvaltı türü gıdalar(kepekli ekmek, peynir, zeytin, bal, reçel) hem enerji verir hem de acıkmanızı geciktirir. Tuzlu ve yağlı gıdalardan uzak durun. Sahurda bol miktarda su, süt, açık çay, ıhlamur gibi sıvıları alın.
 • Önemli bir nokta bu yıl ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesi nedeniyle gün boyunca aşırı terleme ile bol miktarda su ve mineral kaybı olacaktır. Bu nedenle iftar ve sahur arası 2-2.5 litreye varan su tüketimi önerilir.
Medicabil Hastanesi Olarak Yalnız Bırakmadık

Medicabil Hastanesi Genel Müdürü Dr. Mustafa Koçak, "Zaman gazetesinde çıkan haberden sonra Sağlık Bakanlığı devreye girmiş. Biz de sistemdeki bir aksaklığı gidererek ameliyat yaptık." dedi. SSK emeklisi Yadigar Karabulut'a yaklaşık 6 ay önce beyin tümörü ve akciğer kanseri teşhisi konuldu. Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi'de 4 ay yataklı tedavi gören Karabulut'un vücudu kemoterapiyi kabul etmeyince hastane yönetimi, hastayı Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne sevketti.

Bel kemiğinde kırık tespit edilen Karabulut'un vakit geçirilmeden ameliyat edilmesine karar verildi. Ancak üniversite hastanesindeki yoğunluk sebebiyle hastaya 3 hafta sonrasına gün verildi. Maddi durumu iyi olmayan ve muayene olduğu doktorların 'acilen ameliyat olması gerekiyor' dediği hastanın durumu ile ilgili 26 Ağustos 2011 tarihli manşet haberimiz sonrası harekete geçen Sağlık Bakanlığı, konuyu Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'ne iletti. Ameliyat için gerekli uzman doktorun bulunduğu Medicabil Hastanesi ile irtibata geçildi. Haberin yayımlandığı cuma günü izne çıkmayı planlayan Medicabil Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ufuk Aydınlı, hastanın durumunun aciliyetini görünce iznini erteleyerek ameliyata girdi.

Başarılı geçen ameliyatta Karabulut'un kalçasında ödem oluştuğu tespit edildi. Medicabil Hastanesi Genel Müdürü Dr. Mustafa Koçak, şu bilgileri verdi: "Hastanın aciliyeti bize bildirildi. Uzman arkadaşımız da tatilini erteleyerek ameliyata girdi. Maddi durumu iyi olmayan hastamıza ayrıca bir fatura çıkarılmayacak."

Hastanın eşi Birsen Karabulut ise emeği geçen herkese teşekkür ederek duygularını şöyle ifade etti: "Haberin ardından ambulans evimize kadar geldi ve eşimi aldı özel hastaneye götürdü. Ameliyatı ertesi gün sabah saatlerinde oldu. Yoğun bakımdan çıkarıldı. Ameliyat başarılı geçmiş ama kalçasında bir ödem tespit edilmiş. Yapılması gereken her şeyin yapıldığını bize ilettiler. Kalça kemiğindeki çökmeye de ameliyatın etkisinin geçmesi ve pataloji sonuçlarının gelmesiyle müdahale edileceğini söylediler. Şu anda yoğun bakımdan çıkarıldı. Hastane yönetimi, bize yapılması gereken her şeyin yapıldığını ve bundan sonraki tedavi sürecinin pataloji sonuçlarına göre yapılacağını aktardı."

1