Medicabil Blog

Ana Sayfa / Medicabil Blog

Artroskopi

Artroskopi; kapalı ameliyat olarak da bilinen,  tüm eklemleri ilgilendiren ortopedik rahatsızlıkların teşhis ve tedavisi için kullanılan bir cerrahi yöntemdir. Küçük kesilerden bir kamera ile eklem içerisine girilerek bölgedeki bozuklukların tedavi edildiği Artroskopi yönteminin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajların başında da ameliyat yarası olmaması ve bu nedenle de pansuman gibi problemlerin ortadan kalkması gelmektedir. Yine bu cerrahi uygulama sonrasında hasta aynı gün hastaneden taburcu edilir ve kısa süre içerisinde işine dönebilir. Ayrıca eski yöntemlere nazaran bu cerrahi yöntem sonrasında fizik tedaviye duyulan ihtiyaç daha azdır.

Artroskopi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Artroskopi, ilk olarak diz ekleminde uygulanmış bir yöntemdir. Teknik ve cihazların geliştirilmesi ile birlikte diğer birçok eklemde de uygulanmaya başlanan bu yöntem, günümüzde en çok diz ve omuz eklemi için tercih edilmektedir. Bunların yanı sıra el bileği, ayak bileği, dirsek, kalça ve hatta omurlar arası eklemlere dahi uygulanabilmektedir. Peki, artroskopi hangi eklemde ne gibi durumlarda uygulanır?

Diz Ekleminde;

Artroskopik cerrahinin diz ekleminde uygulanması gerektiği durumların başında menisküs yırtıkları, arka çapraz bağ yaralanmaları, ön çapraz bağ yaralanmaları ve kıkırdak yaralanmaları gelmektedir. Bunların yanı sıra dizin içinde eklem kıkırdağı ve menisküsler dışında her yeri kaplayan “sinovya” denilen tabakanın hastalıklarında da bu yöntem tercih edilmektedir.

Omuzda;

Artroskopi, tekrarlayan omuz çıkıklarında, kas sıkışması ya da yırtılmalarında ve omuz hareket kısıtlılıklarının açılması için kullanılan bir yöntemdir. Bunun yanı sıra pazı kası problemlerinde ve eklem içi serbest cisimlerin çıkartılmasında da artroskopi kullanılmaktadır.

Kalçada;

Artroskopik cerrahinin kalçada uygulanması gerektiği durumlar arasında sıkışma rahatsızlıkları, kıkırdak problemleri ve erken dönem osteoartritler yer almaktadır. Yine bazı tümör hastalıklarında ve serbest cisimlerin çıkarılmasında da bu cerrahi yöntem uygulanmaktadır.

Ayak Bileğinde;

Ayak bileğindeki çeşitli yumuşak doku problemleri, erken dönem kireçlenme ve kıkırdaklanma yaralanmalarında artroskopik cerrahi uygulanabilir. Ayrıca tendon sıkışmaları, ödem tedavisi ve eklem içi serbest parçaların çıkarılması için de bu yönteme başvurulmaktadır.

Artroskopik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

Artroskopi ameliyatları yalnızca iki ya da üç delikten gerçekleştirilmektedir. Bu sayede eklemin kesilerek açılmasına gerek kalmaz. İstenirse lokal olarak yapılabilen bu ameliyat sonrasında yara oluşmaz. Bu da hastanın yara iyileşme ve pansuman gibi sorunlar ile uğraşmasının önüne geçen bir durumdur.

Artroskopik cerrahinin en önemli avantajlarından birisi de hastanın hastanede kalış süresidir. Eski yöntemler ile gerçekleştirilen operasyonlarda hastanın 3-4 gün hastanede kalması gerekmekteydi. Ancak artroskopik cerrahi sayesinde hasta gün içerisinde taburcu edilebilmektedir. Yine hasta kısa süre içerisinde işine dönebildiği için iş gücü kaybı da en aza indirgenmektedir. Ayrıca artroskopi; iş gücü kaybının ve hastanede kalma süresinin kısa, fizik tedavi ihtiyacının ise minimum olması göz önünde bulundurulduğunda oldukça ekonomik bir ameliyattır.